Film „Tony 10” zaczarował Galicję

Widzowie obecni na Festiwalu Filmów Dziecięcych „Galicja”, pokochali chłopca, który chce zapobiec rozwodowi rodziców. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zdobył pierwszą nagrodę! Uroczysta gala odbyła się 21 czerwca w krakowskim kinie Kijów.

O godzinie 18:00 zaczęło się uroczyste zamknięcie 5 Festiwalu Filmów Dziecięcych „Galicja”. Widzowie wypełnili całą salę kina Kijów – głównego ośrodka festiwalowego. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli organizatorów, patronów oraz sponsorów. Wielkie emocje towarzyszyły werdyktowi w kategorii: nagroda publiczności. Po podliczeniu głosów widzów stało się jasne, że to hiszpański film „Dom Światła” w reżyserii Carlosa Amila najbardziej przypadł do gustu młodym kinomanom.

Na początku na scenie pojawili się filmowcy – amatorzy, którzy wzięli udział w pierwszej edycji konkursu dla małych twórców: „Ogranicza mnie tylko wyobraźnia”. Do organizatorów spłynęło wiele prac. Każda okazała się wartościowai interesująca. Konkurs objął swoim patronatem portal Czasdzieci.pl, który również ufundował nagrody. Właśnie związana z portalem Czasdzieci.pl, Pani Agnieszka Karp-Szymańska ogłosiła werdykt jury. Zwycięzcami zostali Wanda Sobolewska za „Przygodę Misia” oraz Staś Kowański za dwuczęściową animację poklatkową „Myszka” oraz „Gumek i Temperówek”. Na scenie pojawiło się także jury dziecięce, które wręczyło nagrodę za film „Powrót Gangu Małych Krokodyli”.

Po chwili na scenie pojawiły się osoby reprezentujące jury konkursu głównego. Jacek Szymczak, Anna Sienkiewicz-Rogowska, Agnieszka Karp-Szymańska i Daniel Markowicz wybrali jednogłośnie „Tonego 10”. Holenderska baśń opowiedziana w realiach współczesności porwała publiczność. Opowieść małego chłopca, który z pomocą królowej usiłuje wpłynąć na losy własnej rodziny została nagrodzona zarówno oklaskami, jak i główną nagrodą Festiwalu. Film wyreżyserowała Mischa Kamp, a decyzję ogłosił przewodniczący jury Jacek Szymczak

To były wspaniałe chwile dla światowego kina dziecięcego. Widzowie, którzy odwiedzili Festiwal mogli pomóc dzieciom z regionu województwa małopolskiego. Fundacja „Wawel z Rodziną” przeznaczy dochód ze sprzedaży biletów na pomoc edukacyjną na rzecz dzieci ze szkół podstawowych i ponad podstawowych.

Między 17 a 21 czerwca, „Galicja” przyciągnęła do kin wiele osób, zarówno dzieci, jak i rodziców. Widzowie przez 5 dni mogli pomagać Fundacji „Wawel z Rodziną”, a przy tym oglądać filmy zgłoszone do konkursu głównego. Produkcje dotarły z wielu zakamarków Europy, co świadczy o randze festiwalu, który staje się jasnym punktem na filmowej mapie Polski.

 

Obietnicę marki „Wawel. Radość wyzwala” widać na wielu płaszczyznach działania firmy. Z pomocą Fundacji „Wawel z Rodziną”, firma Wawel realizuje projekty wspierające dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. Co roku, w ramach programu „Masz szansę”, dofinansowywane są dodatkowe zajęcia edukacyjne dla prawie tysiąca dzieci. Bliżej świąt Bożego Narodzenia, Fundacja „Wawel z Rodziną” wciela się w pomocnika Świętego Mikołaja.

Z życia Fundacji

Przejdź do aktualności