Finał XXVI Krakowskiego Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku

25 listopada odbył się finał XXVI Krakowskiego Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku w Centrum Kultury Podgórza. Konkurs odbył się w kategorii szkół podstawowych: klasy IV-VI i VII – VIII oraz szkół średnich. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z obszaru teatru, sztuki i filozofii starożytnej, a także mitologii rzymskiej i greckiej, oraz literatury i historii starożytnej. Dzieci i młodzież mogła spróbować swoich sił również w konkursie plastycznym, recytatorskim lub literackim. Fundacja “Wawel z Rodziną” osłodziła uczestnikom rywalizację w turnieju słodkim poczęstunkiem i pysznymi nagrodami.

Test wiedzy obejmował pytania opracowane na podstawie “Mitologii” Jana Parandowskiego. Najmłodsza grupa uczestników odpowiedziała na pytania z mitologii greckiej. Uczniowie z klas VII – VIII udzielili odpowiedzi z zakresu teatru, sztuki i filozofii oraz mitologii rzymskiej. Najstarsza grupa otrzymała pytania z obszaru literatury, teatru, sztuki, filozofii i historii starożytnej.

W ramach konkursu recytatorskiego “Proza i poezja antyku” uczestnicy prezentowali poezję lub fragment prozy autorów antycznych, bądź utwory inspirowane kulturą antyczną. Motywem przewodnim konkursu plastycznego “Chimery, potwory i bestie” były, jak sama nazwa wskazuje, różne mityczne bestie, m.in. century, sfinks czy Meduza. Uczniowie przygotowali prace stosując dowolną technikę. Młodzi adepci literatury mogli spróbować swoich sił w konkursie literackim “O czym śnią mityczne istoty?”. Opowiadania liczyły maksymalnie 3 strony A4. 

Uczestniczy każdego z konkursów wykazali się niezwykłą kreatywnością i fantazją. Zarówno prace plastyczne, jak i niezwykłe historie, przeniosły odbiorców do mitycznego świata pełnego tajemniczych istot. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć rozwój talentów oraz kreatywność i wiedzę dzieci i młodzieży. Życzymy dalszych sukcesów!

Z pomocą Fundacji „Wawel z Rodziną”, firma Wawel realizuje projekty wspierające dzieci w trudnych sytuacjach życiowych.

Z życia Fundacji

Przejdź do aktualności