„Wartości – drogowskazy” – ostatnie warsztaty I edycji programu Dobro od dziecka

27 października br. w Krakowie odbyły się warsztaty online dla wychowawców świetlic środowiskowych, podsumowujące I edycję programu „Dobro od dziecka”, organizowanego przez Fundację „Wawel z Rodziną”. Do tej pory w warsztatach wzięło udział już 63 przedstawicieli z 34 świetlic środowiskowych, którzy w swoich placówkach wykorzystywali zdobytą wiedzę podczas zajęć z ponad 400 podopiecznymi.

Wczorajsze warsztaty zamknęły pierwszą edycję innowacyjnego programu społecznego „Dobro od dziecka” wspierającego świetlice środowiskowe w pracy z dziećmi i młodzieżą. Celem programu jest uczenie podopiecznych, czym jest dobro i motywowanie ich do szerzenia go w swoich społecznościach lokalnych. Do tej pory w ramach inicjatywy, Fundacja „Wawel z Rodziną” zorganizowała cykl warsztatów dla wychowawców, skupionych wokół 4 bloków tematycznych – „Poczucie wartości”, „Emocje jak je komunikować”, „Współpraca w grupie”, „Wartość – dobro od dziecka”, które później były przez nich realizowane podczas zajęć z podopiecznymi. Spotkania prowadzone były cyklicznie, a na zakończenie opiekunowie otrzymali instrukcje i zbiór ćwiczeń, umożliwiające im wykorzystanie wyniesionej wiedzy w codziennej pracy z młodzieżą. Pilotażowa edycja programu rozpoczęła się w 2018 roku i objęła trzydzieści cztery świetlice środowiskowe.

Ostatnie spotkanie w ramach I części programu „Dobro od dziecka” odbyło się online 27 października w Krakowie pod hasłem „Wartości – drogowskazy”. Poprowadziła je Małgorzata Pióro – doświadczona trenerka rozwoju osobistego, pedagog, socjolog i arteterapeuta, a także nagradzany fotograf. Swoim doświadczeniem dzieli się podczas autorskich warsztatów również poza granicami Polski – w Londynie, Dublinie i we Lwowie. Ćwiczenia warsztatowe pozwoliły uczestnikom na określenie jakie wartości mają dla nich największe znaczenie, jakimi wartościami kierują się w swoim życiu, jakie wartości chcą przekazywać swoim podopiecznym.  Prowadząca podzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą na temat sposobów wyznaczania wartości oraz tego jak rozpoznać i pracować z wartościami podopiecznych. W spotkaniu wzięło udział 15 osób, wśród których znaleźli się wychowawcy krakowskich świetlic środowiskowych. Wychowawcy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi wychowawcami, porozmawiać o problemach, z którymi stykają się w swojej pracy. Mieli również okazję brać czynny udział w rozmowach na temat pomysłów w związku ze zbliżającą się 2 edycją programu.

Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów za niezwykle inspirujące spotkania, podczas których mogliśmy zgłębiać wiedzę i wzajemnie motywować się do działania. To był bardzo inspirujący czas dla nas wszystkich, a przed nami jeszcze wiele dobrego” – mówi Sylwia Warnecka, Wiceprezes Fundacji “Wawel z Rodziną”.

 

Z pomocą Fundacji „Wawel z Rodziną”, firma Wawel realizuje projekty wspierające dzieci w trudnych sytuacjach życiowych.

Z życia Fundacji

Przejdź do aktualności